Korzyści i wady wykorzystywania tamponów

Zalety i minusy użytkowania tamponów

Tampony to nic innego jak sprasowane bawełniane rulony, które służą damom do utrzymania higieny w momencie miesiączki. Tampony w Polsce po raz pierwszy pojawiły się przeszło dwadzieścia lat temu. Na początku budziły kontrowersje, na dzień dzisiejszy już nie są niczym szokującym, aczkolwiek zdania na ich temat są podzielone.
Czy użytkowanie tamponów jest bezpieczne?
Takie pytanie zadają sobie panie na całym świecie, ale tylko do chwili, aż raz tamponu użyją. Wykorzystywanie tamponów jest albowiem niezmiernie komfortowe, a wielu chwilach wręcz rekomendowane. 
Zalety korzystania tamponów:
Bowiem tampony wchłaniają całą wydzielinę menstruacyjną zanim ta wydostanie się z pochwy, zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. To bardzo komfortowe, zwłaszcza w przypadku kobiet, które wydzielają w „te dni” charakterystyczny, silny zapach. Tampony różnią się wielkością, więc nie musimy się obawiać, że tampon nie będzie odpowiadał, czy wypadnie czy przecieknie. Jeden tampon powinien starczyć na parę godzin i te kilka godzin „spokoju” jest dla pani niezwykle istotne, w tych kłopotliwych dla niej dniach. Kolejną cechą tamponów jest dyskrecja w używaniu. No i wygodę w korzystaniu! Nawet w ciągu okresu da się pójść na siłownię czy basen.
Wady wykorzystywania tamponów:
Tampony mają też swoje wady.
Po pierwsze – przeciwnicy upominają przed ich użytkowaniem twierdząc, że skoro natura tak stworzyła damę, by „wywalała” z siebie łuszczącą się błonę śluzową z pochwy, to nie może się temu przeszkadzać i „trzymać w sobie” krwi. Jest w tym poniekąd racji, ale chyba nie trzeba jednak popadać w takie skrajności. Następnym powodem, dla którego należy się chwilę zastanowić zanim użyjemy tamponu są grzybice pochwy. Podobno zbyt częste wykorzystywanie tamponów sprawia podrażnienia, które z kolei potrafią rozpocząć grzybicę pochwy. Zespół wstrząsu toksycznego – to trzecia wada używania tamponów, ale tyczy się ona tylko młodych dziewcząt, które jeszcze nigdy nie współżyły z facetem i mają błonę dziewiczą. Zespół wstrząsu toksycznego to zagrożenie utkwienia tamponu w pochwie i uszkodzenia właśnie błony dziewiczej. Czy takie przypadki się zdarzają w rzeczywistości, czy to tylko wymysł rywali tamponów? Być może to nie są wyssanie z palca bojaźnie, jednakże trudno sobie wyobrazić żeby jakaś panienka założyła tampon, a później zapomniała go wyjąć przez kilka dni. To musiałoby się przydarzyć raczej tylko osobie, która ostro balowała i ma zaniki pamięci. Chociaż ludzie są różni, dlatego nie można tego wykluczyć. Tak czy siak używanie tamponów czy podpasek zależy od osobistych preferencji damy, lecz warto jest w życiu spróbować wszystkiego, by wypracować sobie swoje zdanie na każdy temat.


Możliwość komentowania została wyłączona.